Katānijā esošās romiešu termas jeb sabiedriskās pirtis (Le terme romane a Catania)

catania_terme-achilliane

Sicīlijā romiešu periods ilga apmēram 700 gadus (no 263.g.p.m.ē. – 468.g.). Tas bija ļoti garš periods, kura laikā Sicīlija kļuva par vienu no romiešu provincēm, kurā tika izveidota feodālisma sistēma un ieviesti nodokļi. Neskatoties uz pastāvīgiem nemieriem (vergu sacelšanās), tā bija viens no svarīgākajiem ekonomiskajiem dzinuļiem romiešu dominancei Vidusjūras reģionā. Saukta par “maizes grozu”, jo nodrošināja 1/5 daļu no kopējā nepieciešamā kviešu daudzuma.

Šajā laikā vietās, kur bija dabīgi karsts ūdens vai ūdens ar ārstnieciskām īpašībām, tika veidotas pirtis. Vēlāk, attīstoties ūdens uzsildīšanas tehnoloģijām (piem., krāsnīs uzkarsētais gaiss pa speciālām ejām (ipocausti) tika novadīts zem grīdas un sienām), tās tika veidotas arī pilsētās.

Pirtīm bija ļoti īpaša loma. Ne tikai veselības uzturēšanai (ūdenim pievienoja aromātvielas, ziepju vietā izmantoja no pļavas kosas pagatavotu pulveri, zaļos mālu un olīveļļu), bet tās bija arī kā satikšanās un informācijas apmaiņas vieta. Tās bija nelielas un ļoti vienkāršas, vai arī lielas un greznas, praktiski kā pilsēta pilsētā, jo to kompleksā atradās arī vingrošanas, masāžu un atpūtas telpas, teātri, mācību telpas, bibliotēkas un pat nelieli veikaliņi. Rotātas ar dažādiem dekoratīviem elementiem, strūklakām, statujām.

Romiešu pirtis sastāvēja no vienas otrai sekojošām atšķirīgas nozīmes telpām. Kā pamattelpas bija auksta ūdens telpa (frigidarium) un karsta ūdens telpas (calidarium). Starp šīm telpām atradās silta ūdens telpa (tepidarium). Vēl bija peldbaseini (natationes), somu pirtis (calidario) jeb pēkša pāreja no karstas uz aukstu telpu, un otrādi, ķermeņa kopšanas telpas (unctorium), kur ar eļļām un aromātvielām apstrādāja ķermeņi un galvu, ģērbtuves, vingrošanas telpas.

Katānijā saglabājušās trīs no romiešu laikiem saglabājušās pirtis:

 • Terme Achilliane (1./2 – 5.gs.)
  • Viens no ievērojamākajiem romiešu perioda objektiem Katānijā, kas varētu būt celts 1. – 2.gs. un paplašināts 5.gs.
  • Tā nosaukuma izcelsme nav skaidri zināma, taču domājams, ka radusies par godu Ahileja statujai, kas atradusies šajā vietā. Nosaukums grieķu valodā uzrakstīts 5.gadsimtā uz marmora plāksnes, kas atrasta 18.gadsimtā un mūsdienās glabājas Castello Ursino telpās.
  • Atrodas zem Doma baznīcas un Doma laukumā esošajām Museo Diocesano un Palazzo Senatorio ēkām līdz pat Garibaldi ielai. Daļa no daudz lielākas struktūras, kas varētu būt līdz pat Universitātei un San Placido baznīcai.
  • Atrastā daļa ir labi saglabājusies, jo aprakta 1169.gada zemestrīces laikā un atrasta tikai pēc 1693.gada zemestrīces pēc Biscari prinča, Ignazio Paterno’ Castello, iesaistīšanās. Pirms tam bijis nepieciešams veikt Amenāno upes ūdens novadīšanas darbus.
  • Atklātā kompleksa daļa sastāv no taisnstūrveida centrālās telpas (11 x 12 m) ar četriem pīlāriem, uz kuriem balstās valves, kas dekorētas ar dažādiem rakstiem, personālijām, dzīvniekiem, vīnogulājiem. Marmora baseins un grīdas līdz mūsdienām nav saglabājušās.

catania_terme-achilliane-1catania_terme-achilliane-2catania_terme-achilliane-5catania_terme-achilliane-3catania_terme-achilliane-4

 • Terme dell’Indirizzo (2.gs.)
  • Atrodas Piazza Curro’ un tā nosaukuma izcelsme saistīta ar to, ka tā daļēji iebūvēta 1635.gadā celtajā bijušā konventa S.Maria dell’Indirizzo ēkā.
  • No sākotnējās struktūras saglabājušās 10 telpas. Lielākā no tām ir astoņstūrveida telpa ar kupolu. To ideja bija secīgi iziet telpas, kurās pakāpeniski paaugstinās temperatūra.
 • Terme della Rotonda (1 – 2.gs.)
  • Atrodas vienā no Katānijas senākajām daļām starp Via Crociferi un Benediktīniešu klosteri.
  • Celta romiešu laikā (1.gs.) uz daudz senākas grieķu celtnes drupām. Vēlāk pamesta un bizantiešu laikā (6.gs.) pārveidota par Sv.Marijai veltītu baznīcu (vēl joprojām saglabājušies pāris sienu gleznojumi). 12.-13.gadsimtos blakus baznīcai esošās pirts drupas ļoti intensīvi izmantotas apbedījumiem un šādam nolūkam lietotas līdz pat 16.gadsimtam. Vēlāk baznīca vairākkārt pārbūvēta (mainīts ieejas durvju izvietojums, u.c.), līdz visbeidzot pārveidota par bēru kapellu, iespējams sabiedrības augstākā slāņa vajadzībām (šeit apglabāts kāds no Federico II personīgās apsardzes vīriem). Viena no retām celtnēm, kas necieta 1693.gada zemestrīces laikā. Atklāta 18.gadsimtā, smagi cieta 1943.gada uzlidojumu laikā, 20.gadsimta vidū uzsākti saglabāšanas darbi.
  • Romiešu pirts ir vairāku kvadrātveida savā starpā savienotu un vienā virzienā vērstu ēku komplekss. Pamatstruktūra ir apaļas formas ar ļoti biezām kvadrātveida mūra sienām un platu kupolu virs tām. Biezo sienu mūros izvietoti marmora baseini, un tā ir tikai daļa no visa kompleksa. Pārējā daļa atrodas zem Via Rotonda un Via La Mecca. Saglabājušies arī ūdens novadīšanas kanāli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: