Kaktusu augļu svētki (Sagra della mostarda e del ficodindia)

militello_sagra-di-fichi-dindia

Apmēram 45 Km attālumā no Katānijas virzienā uz dienvidrietumiem atrodas pilsēta Militello in Val di Catania (sicīliešu dialektā: Militeddu). Tā atrodas Ibleju kalnu pakājē, apmēram 413 m.v.j.l., tāpēc skaidrā dienas laikā no tās paveras brīnišķīgs skats uz vulkānu Etna. Pilsētas kopējais iedzīvotāju skaits – nepilni 8000 tūkst. (2009.g.). Tā ir viena no astoņām pilsētām, kas līdzās Caltagirone, Catania, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa, Modica un Scicli 2002.gadā iekļauta UNESCO kā viena no sicīliešu vēlīnā baroka stilā veidotām pilsētām (Sicīlijas DA reģions, Noto ieleja).

Neskatoties uz senām liecībām (neolītiskais, sikulu un grieķu periodi) un leģendām, ka pilsētu 214.g.p.m.ē. dibinājuši romieši, pirmās liecības par tās eksistenci attiecināmas uz 1000.g.p.m.ē. Zeltai laiki tajā valdīja 16.gadsimta sākumā un tāpat kā pārējās Sicīlijas DA esošās pilsētas tā smagi cieta 1693.gada zemestrīces laikā. Sekoja atjaunošanas darbi, kā rezultātā pilsētā tika uzcelts virkne ievērojamu sicīliešu vēlīnā baroka stilā veidotu ēku, baznīcu un citu mākslas objektu. Pilsētas aizbildņu Sv.Salvatore svētki tiek atzīmēti 18.augustā un Sv.Marijas (Zvaigžņu Madonnas) svētki 8.septembrī.

Kā jau katru gadu Oktobra mēnesī pilsētā tiek atzīmēti kaktusu augļu svētki. Šogad tie notiek jau divdesmit sesto reizi (26x). Tie ir svētki, kad viens no šīs zonas tipiskiem produktiem, kas ir arī sezonas produkts – kaktuss (un tādu šeit ir patiešām daudz!) – ar saviem krāsainajiem augļiem ieņem galveno lomu. Tos tirgo svaigā veidā (uzmanīgi ar adatiņām!), no kaktusu augļu sulas turpat pilsētas centrālajā laukumā uz uguns lielā katlā 22 – 24 stundas vāra sīrupu (itāliešu val.: vino cotto di fichi d’india), kam pievienotas arī žāvētas vīģes (viennozīmīgi labākais sīrups, kādu esmu garšojusi!) vai iespējams nogaršot tikko gatavotu, vēl karstu marmelādi vai arī iegādāties to nostādinātu tradiconālajās māla formiņās ar dažādu zīmējumu nospiedumiem (itāliešu val.: mostarda). Protams, šajā periodā ir pieejami arī citi sezonas produkti, piemēram, uz uguns cepti kastaņi, vīnogas, saldumi, medus. To visu pavada pūtēju orķestra gājiens un, kas vēl īpašāk un krāšņāk, sicīliešu zirgu pajūgu parāde ar tradicionālajiem tērpiem un melodijām (par to detalizētāk citreiz). Iespaidīgi! Iesaku!

sagra_ficodindia_mostarda-1sagra_ficodindia_mostarda-2fichi-dindia-7sagra_ficodindia_mostarda-4sagra_ficodindia_mostarda-5sagra_ficodindia_mostarda-6sagra_ficodindia_mostarda-7sagra_ficodindia_mostarda-8sagra_ficodindia_mostarda-9sagra_ficodindia_mostarda-10sagra_ficodindia_mostarda-11caldarrostesagra_ficodindia_mostarda-13mostarda-siciliana-1mostarda-siciliana-2mostarda-siciliana-3fichi-secchisagra_ficodindia_mostarda-18sagra_ficodindia_mostarda-20sagra_ficodindia_mostarda-26sagra_ficodindia_mostarda-22sagra_ficodindia_mostarda-29sagra_ficodindia_mostarda-19sagra_ficodindia_mostarda-28sagra_ficodindia_mostarda-21sagra_ficodindia_mostarda-25sagra_ficodindia_mostarda-23sagra_ficodindia_mostarda-24sagra_ficodindia_mostarda-27sagra_ficodindia_mostarda-30

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: