Lieldienu arkas (Archi di Pasqua)

San Biagio Platani_Archi di Pasqua

Apmēram 35 Km attālumā no Agridžento atrodas neliela pilsētiņa San Biagio Platani (2014.g. – 3400 iedzīv.sk.). Tā izvietota neliela pakalna virsotnē (416 m.v.j.l.), lauksaimnieciski ļoti skaistas teritorijas vidienē (aitas, vīnogu lauki, mandeļu lauki, u.c.), Platani upes tuvumā.

Nature_April (3)Nature_April (4)Nature_April (5)

Pilsēta ir salīdzinoši jauna, izveidota 1635.gadā kā feodālais lauksaimniecības centrs. Ja sākotnēji bija vērojama strauja tās attīstība (17.gadsimta beigās iedzīvotāju skaits jau bija trīskāršojies un sasniedza 1000 iedzīv.), tad tā apstājās nākamajā gadsimtā sakarā ar sliktās ražas izraisīto nabadzību un badu. Lai uzturētu vietējo iedzīvotāju garu un novērstu domas, no Dievmātes Madonnas un Kristus kulta aizsākās tradīcija Lieldienu periodā gatavot Lieldienu arkas, sauktas arī par maizes arkām. Šī tradīcija ir ne tikai izdzīvojusi līdz mūsdienām, bet turpina pārsteigt un piesaistīt arvien plašāku uzmanību. Tas ir kaut kas ļoti neparasts un pārsteidzošs!

Tas ir nosacīti divās konkurējošās brālībās sadalītu pilsētas iedzīvotāju darinājums, no kurām viena pārstāv vienu kultu (Madunnara) un otra otru (Signurara), un tiek parādīts publiskam novērtējumam reizi gadā, Lieldienu periodā. Ilgst apmēram mēnesi.

Visas Corso Umberto ielas garumā tiek uzstādīta nemainīgi tā pati niedru pamatstruktūra (arkas, kupoli un zvanu torņi), kas ik gadu tiek dekorēta ar citām dekorācijām – tikai un vienīgi no simboliskas nozīmes dabas materiāliem (niedrēm, vītoliem, sparģeļiem, lauru lapām, rozmarīna, graudaugiem, datelēm, u.c.) veidotām gleznām, lampām un maizes izstrādājumiem. Struktūras galvenā daļa ir tās centrā daļa, kur Lieldienu svētdienas rītā notiek Augšāmcēlušā Jēzus un Jaunavas Marijas “satikšanās”.

Archi di Pasqua (1)Archi di Pasqua (11)Archi di Pasqua (2)Archi di Pasqua (5)Archi di Pasqua (6)Archi di Pasqua (7)Archi di Pasqua (8)Archi di Pasqua (9)Archi di Pasqua (12)Archi di Pasqua (10)Archi di Pasqua (13)Archi di Pasqua (14)Archi di Pasqua (15)Archi di Pasqua (3)Archi di Pasqua (16)Archi di Pasqua (17)Archi di Pasqua (4)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: