Vārītais krēms (Crema pasticcera)

Food_Crema pasticcera

Vairāk vai mazāk apzināti visu šo laiku izvairījos no vārītā krēma izmantošanas dažādu izstrādājumu sastāvā. Iespējams tāpēc, ka Sicīlijā tas tiek izmantots ļoti plaši un gatavots pārāk salds, šķebinoši salds.

Šodien, ieraugot ledusskapī kārtainās mīklas iepakojumu un skatoties uz plauktā esošajām rozīnēm, radās doma – jā, šodien tiks gatavots un izmantots vārītais krēms!!! Laikam visām lietām reizēm pienāk sava kārta. Vajag tikai pacietīgi gaidīt.

Kas tad ir vārītais krēms?

Tas ir franču izcelsmes no piena vai saldā krējuma un olu dzeltenumiem gatavots saldais (galvenokārt) vai sāļais krēms, viens no konditorejā biežāk izmantotajiem krēmiem, kas var tikt ēsts ar karoti kā pudiņš (šķidrāka konsistence) vai izmantots dažādu citu izstrādājumu (kūku, pīrāgu, toršu) sastāvā.

Franču virtuvē crème moulée gadījumā kā iebiezinātājs tiek izmantots tikai olu dzeltenumi un to gatavojot svarīgi ievērot to, lai tas netiktu pārvārīts (pilnībā gatavam krēmam nevajadzētu pārsniegt 80 0C temperatūru, tāpēc tas tiek gatavots ūdens peldē). Ja krēmam kā iebiezinātājs tiek pievienoti arī milti vai ciete, tad šāds krēms tiek saukts par crème pâtissière vai itāliešu val.: crema pasticcera un tas tiek vārīts (milti un ciete sāk sabiezēt pie 100 0C). Atsevišķos gadījumos pirms izmantošanas to pat ir nepieciešams sakult.

Krēmam var pievienot arī želatīnu, sakultu saldo krējumu, olu baltumus, u.c.

Pilnībā atdzisušu un cieši nosegtu ar pārtikas plēvi var uzglabāt ledusskapī pāris dienas vai saldētavā mēnesi un izmantot pēc vajadzības.

Nepieciešams (800 gr.):

 • 500 ml piena (vai 400 ml piena un 100 ml saldā krējuma, ja krēmu vēlas krēmīgāku);
 • 150 gr olu dzeltenumu (apmēram 5 – 6 olas);
 • 150 gr cukura (es liku 125 gr);
 • 25 gr rīsu cietes + 25 gr kukurūzu cietes (ja to nepieciešams izmantot izstrādājuma sastāvā, kuru pēc tam paredzēts cept cepeškrāsnī, tad labāk izmantot kartupeļu cieti);
 • 1 citrons vai apelsīns, plāni nomizota tā miziņa (bez baltās kārtas) (vai vaniļas pāksts);
 • papildus pēc vēlēšanās – Marsala.

Pagatavošana:

 • ar dārzeņu mizojamo nazīti nomizo citrona mizu pēc iespējas plānāku bez tā baltās daļas (piedod rūgtumu);
 • katliņā ielej pienu, pievieno citrona mizu (vai vaniļas pāksti bez sēkliņām; vaniļas pāksts sēkliņas pievieno olu dzeltenumiem nevis pienam!) un liek vārīties uz zemas uguns liesmas līdz parādās pirmie burbulīši. Ik pa laikam apmaisa;
 • tikmēr olu dzeltenumus sakuļ ar cukuru (un vaniļas sēkliņām, ja izmanto) līdz masa kļūst gaiša un dubultojas. Iesijā rīsu un kukurūzas cietes un visu kārtīgi izmaisa;
 • tiklīdz piens sāk vārīties, izņem citrona miziņu un, piena masu nepārtraukti maisot, tai pakāpeniski pievieno iepriekš sakulto olu dzeltenumu masu. Visu uz lēnas uguns liesmas turpina nepārtraukti maisīt un vārīt tikmēr, kamēr masa sabiezē līdz vajadzīgajai konsistencei;
 • tiklīdz krēms ir gatavs, pārliek lēzenā stikla traukā un pārklāj ar pārtikas plēvi tā, lai tā pieskārtos krēma virspusei (novērsīs garoziņas veidošanos). Ļauj atdzist vispirms līdz istabas temperatūrai, pēc tam ievieto ledusskapī, kur šādi pārklātu var uzglabāt 2 – 3 dienas.
 • Izmanto pēc nepieciešamības.

Labu apetīti!

Crema pasticcera

Advertisements

One Trackback to “Vārītais krēms (Crema pasticcera)”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: