Aivas jeb īstās cidonijas (Mele cotogne)

Food_Mele cotogne

Auglis, kuru biju ievērojusi jau pasen, bet kaut kā nebiju tam pievērsusi pastiprinātu uzmanību. Līdz brīdim, kad vienā gadatirgū iegādājos tradicionālajās sicīliešu māla formās pagatavotu jau gatavu marmelādi …. Man tā tik ļoti iegaršojās (un ne tikai man), ka radās vēlme uzzināt ko vairāk par šo augli un pašai pagatavot šo marmelādi.

Tātad, šis gaiši dzeltenās un viegli zaļās krāsas auglis, kas vizuāli var līdzināties bumbieram vai ābolam (pastāv vairāki tā veidi), no ārpuses ir pārklāts ar tādām kā pūciņām, kas pazūd, tam nogatavojoties. Izmēra ziņā tas ir paliels (viens auglis vidēji ir 7 – 12 cm garš un 6 – 9 cm plats, sver apmēram 400 – 500 gr), ciets un svaigā veidā nav garšīgs, jo ir skābens un sīvs. Tā vidū atrodas neskaitāmas, savstarpēji savienotas sēkliņas.

Products_Quince

Itāļu valodā šis auglis saucas „mela cotogne” (itāļu val.: mela, latviešu val.: ābols), savukārt, angļu valodā „quince”. Tas pieder rožu dzimtas (Rosaceae; tāpat kā āboli un bumbieri), cidoniju ģints augiem (lat.: cydonia oblonga, amygdalus persica). Pagātnē tas ir bijis Venēras (mīlestības un auglības) simbols, tāpēc ticis dāvināts jaunlaulātajiem.

Cik saprotu, tad latviešu valodā šos augļus pareizi būtu saukt par „īstajām cidonijām” jeb aivām, taču pieminēšanas vērts ir fakts, ka Latvijā par cidonijām ir pierasts saukt augļus, kurus pareizi būtu saukt par henomelēm (lat.: chaenomele; krūmcidonijām jeb Japānas henomelēm).

Par šo augļu izcelsmes reģionu tiek uzskatīta DR Āzijas teritorija (Kaspijas jūras, Persijas, Turcijas un Irānas teritorija), kur tas ir bijis pazīstams jau pirms vairāk kā 4000 gadiem. Ticis izmantots uzturā arī grieķu un romiešu laikos (svaigā veidā, apziestu ar medu vai no tiem radīja sidram līdzīgu dzērienu, kas simbolizēja mīlestību un auglību).

Sicīlijā tas agrāk ir bijis samērā plaši sastopams, savukārt, mūsdienās – arvien retāk (to audzēšana būtiski samazinājās 1960.-tajos gados). Ja vecākās paaudzes cilvēkiem tas raisa pārsvarā pozitīvas emocijas (pārsvarā, jo tā kā tas ir bijis viens no retajiem tajā laikā pieejamiem saldumiem, tas ir ticis patērēts ļoti daudz, pat pārāk), tad jaunākās paaudzes cilvēki to nepazīst un nekad nav pat pagaršojuši.

Šie koki tiek audzēti galvenokārt dēļ to augļiem. To augstums nepārsniedz 4 – 6 metrus. To ziedēšanas laiks ir pavasarī (ziedi ir balti rozā krāsā), savukārt, ražas novākšanas periods – rudenī (Septembrī – Oktobrī).

Tieši rudenī, ienākoties jaunajai ražai, seko ļoti intensīva darba periods, jo augļi tiek pārstrādāti daudzos un dažādos veidos, lai tos būtu iespējams uzglabāt un izmantot uzturā pēc iespējas ilgāku laiku, piem., no augļiem tiek gatavojas želejas, marmelādes, ievārījumi, kompoti, u.c.

Interesanti, ka ilgstošas vārīšanas rezultātā mainās ne tikai augļa garša, kļūstot arvien saldākai un līdzinoties medum, bet arī krāsa, kļūstot arvien sarkanīgākai!!!

Pielietojums:

  • uzturā – svaigā veidā dažādos sautējumos vai cepešos, vai arī pagatavotā veidā (marmelādes, ievārījumi, dzērieni, u.c.). Lieliski papildina gaļas ēdienus un sader ar sieriem;
  • pārtikas nozarē – no augļa sēklām iegūtais pektīns tiek izmantots dažādu pārtikas konservu pagatavošanā, jo darbojas kā iebiezinātājs;
  • kosmetoloģijā un farmācijā – sejas krēmu un smaržu pagatavošanā, u.c.;
  • tekstilrūpniecībā.

Ietekme uz veselību:

  • 100 gr produkta satur tikai 30 Kcal, 6.3 g ogļhidrātu un 3.4 g olbaltumvielas un taukvielas;
  • augsts vitamīnu, īpaši A, B, C, PP, un minerālvielu saturs (kālijs, fostors, kalcijs, sērs, magnijs);
  • satur ļoti maz cukura (galv.fruktozi) un daudz šķiedrvielu;
  • labvēlīgi iedarbojas uz kuņģa – zarnu traktu, tonizējot, savelkot, līdzsvarojot bakteriālo vidi un mazinot iekaisuma procesus, aizsargājot kuņģa gļotaino apvalku (augsts tanīnu saturs), veicinot vielmaiņu (organiskās skābes). Savukārt, vārīti augļi iedarbojas atslābinoši un vēdera izeju veicinoši (šķiedrvielas, pektīni);
  • labvēlīgi iedarbojas augšējo elpošanas ceļu iekaisuma, klepus un plaušu saslimšanu gadījumā;
  • labvēlīgi iedarbojas uz ādu, to mitrinot un izlīdzinot (mazinot krunkas).

One Trackback to “Aivas jeb īstās cidonijas (Mele cotogne)”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: