Ceratonijas koks un tā augļi. Karobs (Il carrubo)

Food_Carrubo

Ceratonijas koks (itāļu val.: il carrubo; sicīliešu dialektā: carrua) jeb karobs ir ļoti sens augļu koks, kas tieši tāpat kā sojas pupiņas, pupas un zirnīši pieder pie pākšaugu dzimtas.

Tā vispārpieņemtais nosaukums ir cēlies no arābu vārda kharrub, savukārt, zinātniskais nosaukums (bot.: ceratonia siliqua) – no grieķu (ceratonia, keration, keras) un latīņu valodas (siliqua) vārdiem, apzīmējot augļa īpatnējo (pāksts) formu un tās cietību.

Vēsture: tas ir ļoti sens koks, kurš brīvā dabā Vidusjūras, Z Āfrikas un Tuvo Austrumu zonās ir audzis jau pirms apmēram 4000 gadiem. Pieminēts gan svētajos, gan arī senajos rakstos. Tiek uzskatīts gan par svētu, gan arī ienīstu koku.

Lai gan skaidra tā izcelsmes teritorija nav zināma (tiek minēta gan Ēģipte, gan arī Sīrijas / Libānas teritorija), tomēr tiek uzskatīts, ka Sicīlija ir bijusi viens no pirmajiem reģioniem, kur tas ir ticis audzēts un uzsākta tā attīstība Eiropas ietvaros.

Pastāv vairākas teorijas, kā tas varētu būt nonācis Sicīlijā.

Vieni autori uzskata, ka tieši grieķi bija tie, kas ceratonijas kokus atveda uz Sicīliju un uzsāka to audzēšanu. Un tikai vēlāk arābi bija tie, kas uzsāka to popularizēšanu un attīstīšanu daudz ievērojamākos apjomos.

Citi autori uzskata, ka ceratonijas koki Sicīlijā nonāca jau ar pirmajiem tās kolonizatoriem – feniķiešiem, kas šeit ieradās no Sīrijas un Libānas teritorijas (tā tiek uzskatīta par vienu no ceratonijas koka izcelsmes zonām). Pateicoties savām īpašībām (ceratonijas koka augļi aizvietoja dateles), šis bija viens no feniķiešu un kartāgiešu iecienītākajiem augļu kokiem.

Viennozīmīgi ir tas, ka Viduslaiku periodā tieši arābi bija tie, kas uzsāka ceratonijas koka audzēšanu un izplatīšanu visā Vidusjūras teritorijā, sākot no Sicīlijas līdz pat Marokai un Spānijai. Ceratonijas koka augļi tika izmantoti gan medicīniskos nolūkos, gan arī dažādu saldumu izgatavošanā, bet pats galvenais – ceratonijas augļu sēklas (itāļu val.: carato) tika izmantotas kā svara mērvienība. 24 sēklas jeb 4.5 gr bija tīras zelta monētas mērvienība.

Sicīlijā visvairāk ceratonijas koku aug Sicīlijas DA pusē, galvenokārt Ragūzas un Sirakūzu zonās (Modica, Ragusa, Scicli, Comiso, Noto un Avola). Tieši šeit – tuksnesim līdzīgajā, izkaltušajā un akmeņainajā augsnē, karstajā piejūras teritorijā starp olīvu un mandeļu kokiem ceratonijas koki ir atraduši sev vislabākos augšanas apstākļus. Tieši šeit tie rotā vietējo ainavu ar savu kuplo un mūžīgi zaļo lapotni.

Līdz pat 1960.-to gadu beigām Itālija bija otrais lielākais ceratonijas augļu audzētājs Eiropā aiz Spānijas. Lielākā daļa šeit izaudzēto augļu tika eksportēti, pārējie tika izmantoti uz vietas medicīniskiem nolūkiem, kā lopbarība vai nabadzīgo iedzīvotāju uzturā. Mūsdienās vērojama tendence, ka šo koku kļūst arvien mazāk.

Carrubo_April

Raksturojums: ceratonijas koks ir ļoti lēni augošs, taču ilggadīgs un vienmēr zaļš augļu koks. Tam ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, īss, plats, tumši brūnas krāsas, spēcīgs stumbrs un zari. Tā augstums var sasniegt 10 – 20 m, ja vērā ņem tā milzīgo lapotni (zem koka veidojas ēna). Tā lapas ir apaļīgas, blīvas, tumši zaļas krāsas un ar ādai līdzīgu struktūru. Parasti lapas izplaukst pavasarī (nokrīt nākamā gada Jūlija – Septembra periodā) un var sasniegt 10 – 25 cm garumu.

Caretonijas koks ir vienīgais Vidusjūras reģiona koks, kurš zied rudenī – Septembrī – Novembrī!!! Ziediņi ir smalki un savākti kopās. Tiem piemīt spēcīgs aromāts, kas izplatās plašās teritorijās. Turklāt, vīriešu dzimtes ziediem piemīt spermai līdzīgs aromāts.

Ceratonijas koks sāk ražot augļus (pākstis) pēc apmēram 6 gadiem un turpina ražot 80 – 100 gadus.

Ceratonijas augļi ir gareniskas formas pākstis. Nenogatavojušās pākstis ir zaļganīgā krāsā, maigas un nelielas, un pēc ārējā izskata atgādina cūku pupu pākstis. Tās var būt taisnas vai izlocītas.

Pilns nogatavošanās process ilgst apmēram 11 – 12 mēnešus.

Pilnībā nogatavojušās pākstis ir tumši brūnā krāsā (apmēram Augusts – Septembris) un tām piemīt saplacināta forma (apmēram 10 – 25 cm garas un 2 – 4 cm platas pākstis). Svarīgākās pāksts daļas ir pāksts mīkstums un tajā esošās sēklas (sēklas tiek izmantotas uzturā tikai pārstrādātā veidā!).

No ārpuses pāksts ir ļoti cieta, savukārt, tās dzelteni – zaļās krāsas mīkstums ir sulīgs, salds un aromātisks (tam piemīt raugam līdzīga smarža).

Pāksts vidusdaļā atrodas tumši brūnas krāsas sēklas (vienā pākstī var būt pat 8 – 15 sēklas), kas ir ļoti cietas, vienādas un nesašķeļamas. Pārtikā tiešā veidā tās netiek izmantotas, bet gan pārstrādātas, piemēram, miltos. Tās ir ļoti bagātas ar dažādām peptiskām vielām, tāpēc sēklu milti tiek ļoti plaši izmantoti dažādu diētisku produktu pagatavošanā ar zemu kaloriju saturu, sēklās esošā olbaltumviela, kas rada želejveida vielu, tiek izmantota kā iebiezinātājs saldējuma, cepumu, sīrupu un konservu pagatavošanā, sajaukti kopā ar siltu ūdeni sēklu milti nomierinoši iedarbojas uz sausu, iekaisušu un jūtīgu ādu (kosmetoloģija), u.c. Jāatzīmē, ka šīs neparasti vienādās sēklas (itāļu val.: carate), kuru svars ir tikai 0.2 gr, ir bijusi vēsturiska svara mērvienība (1 karāts = 0.2 gr).

Ražas novākšanas periods parasti attiecas uz Augusta – Septembra periodu. Nogatavojušās pākstis parasti nokrīt zemē, kur tās apēd dzīvnieki, tādējādi, brīvā dabā izkaisot sēklas. Savukārt, cilvēki tās nolasa ar rokām.

Pielietojums:

 • pākstis:
  • dažādu ēdienu sastāvā, īpaši saldumu pagatavošanā (kaltētā veidā tā ir lieliska, kraukšķīga uzkoda bērniem. Karameles (caramelle siciliane di carrube) ir īpaši piemērotas kakla sāpēm un aizsmakumam, kā arī piešķir patīkamu aromātu) u.c.;
  • pārtikas nozarē kā kakao un šokolādes aizvietotājs(ceratonijas milti), turklāt, daudz veselīgāks nekā kakao un šokolāde, jo nesatur teobromīnu un kofeīnu, pret kuriem dažiem cilvēkiem var būt alerģija. Diemžēl nesatur arī šokolādē esošo vielu, kas izraisa laimes izjūtu;
  • cukura aizvietotājs (saharoze un glikoze), īpaši piemērots cukura diabēta slimniekiem;
  • kafijas aizvietotājs (grauzdētas ceratonijas sēklas var tikt izmantotas kā kafijas aizvietotājs);
  • dažādu dzērienu (sīrupu (il melasso di carruba), liķieru un spirta) un kompotu pagatavošanā;
 • sēklas:
  • vēsturiska svara mērvienība (itāļu val.: carato) – Romas Impērijas beigās tīra zelta monēta svēra 24 sēklas jeb 4.5 gr (1 karāts = 0.2 gr), tādējādi, karāts kļuva par zelta tīrības mērvienību (24 karātu zelts nozīmē 100% tīru zeltu);
  • pārtikas nozarē kā stabilizētājs un iebiezinātājs;
  • kosmetoloģijā un farmācijā;
  • lopbarība(augsts cukuru saturs, zems olbaltumvielu saturs).
 • dažādu mēbeļu, instrumentu, skulptūru, laivu, u.c. izgatavošanā.

Ietekme uz veselību:

 • 100% dabīgs produkts, kas satur augstu ogļhidrātu (30 – 60%; glv. saharoze, glikoze) un olbaltumvielu līmeni (8%) un zemu taukvielu (0.5 gr) līmeni. Tas satur daudz šķiedrvielu, vitamīnus (A, B1, B2, B3, D) un minerālvielas (kalciju, kāliju, dzelzi, fosforu, magniju, niķeli, mangānu, bāriju, varu, u.c.). Nesatur holesterīnu. Ļoti zems sāls daudzums. 100 gr produkta satur apmēram 150 Kcal;
 • mazina mutes dobuma iekaisuma, dažādu elpošanas traucējumu (klepus) un saaukstēšanās radītos simptomus (1 L ūdens apmēram 30 min vārot 5 – 6 ceratonijas pākstis, tikpat žāvētas vīģes un pāris lauru lapiņas tika iegūts saldens dzēriens, kurš tika izmantots klepus un bronhīta gadījumā);
 • labvēlīgi iedarbojas anēmijas gadījumā;
 • veicina vielmaiņu;
 • veicina (sliktā) holesterīna un cukura līmeņa samazināšanos asinīs;
 • labvēlīgi iedarbojas šķidras vēdera izejas gadījumā (ceratonijas pākšu pulveris) un uz kuņģa – zarnu traktu kopumā;
 • labvēlīgi iedarbojas osteoporozes gadījumā (satur fosforu un kalciju);
 • piemīt antioksidanta, antibakteriāla, antivirāla, antialerģiska un pretsāpju iedarbība.

Interesanti:

 • ceratonijas augļa (pāksts) sēklas var tikt izmantotas Rožukroņa krellēs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: