Modikas šokolāde (Cioccolato di Modica)

Food_Cioccolato di Modica

Modikas šokolādes (Cioccolato di Modica) pagatavošanas process ir ļoti īpašs. Tas ir aizgūts no Meksikas pamatiedzīvotājiem actekiem un maijiem, kas kakao pupiņas (sauktas “Xoco – àtl” jeb tulkojumā “rūgts ūdens”)  pazina jau pirms apmēram 6000 gadiem, apstrādāja tās un uzturā lietoja šķidrā veidā – kā tonizējošu, kalorijām bagātu un ļoti veselīgu dzērienu. Eiropieši (spāņi) par kakao pupiņām un tās apstrādes procesu uzzināja tad, kad 1493. gadā no ASV atgriezās Kolumbs. Sicīlieši par tām uzzināja līdz ar spāņu ierašanos un valdīšanu Sicīlijā 17.gadsimtā. Un tieši šeit – Sicīlijā, Modikā – šīs tradīcijas ir ne tikai saglabājušās (ģimeņu ietvaros no vienas paaudzes uz otru), bet mūsdienās ir ieguvušas arī otru elpu. Ne Spānijā, ne ASV šī īpašā šokolādes pagatavošanas metode vairs netiek izmantota. Mūsdienās Modika ir viena no trīs svarīgākajām šokolādes izstrādājumu ražošanas pilsētām Itālijā (pārējās divas ir Perudža (Perugia) un Torīno (Torino)). Turklāt, tā ir arī Sicīlijas baroka pērle, 2002.gadā iekļauta iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma objektu sarakstā kā viena no “Noto ielejas vēlīnā baroka stila pilsētām”, pazīstama arī kā “simts baznīcu pilsēta”.

17. gadsimtā arī Sicīlijā spāņu aristokrātijas vidū svētkos un citās svarīgās atceres reizēs kakao tika patērēts šķidrā veidā. Turklāt šim dzērienam bija jābūt biezam un putainam. 18. gadsimta sākumā radās daudzi mazi amatniecības veikaliņi un kafejnīcas, kur no kakao pupiņām tika radīta šokolāde, izmantojot no actekiem pārņemto metodi (saukta metate) – tas bija pilnībā roku darbs, kas tika veikts uz pusmēness formas akmens virsmas, rullējot kakao masas mīklu ar lavas akmens rulli līdz tā ieguva šķidras šokolādes konsistenci. Strauji pieauga šokolādes popularitāte un patēriņš. Turklāt, šokolāde bija arī ļoti īpaša un veselīga, jo tās radīšanas laikā netika pievienotas nekādas piedevas (augu tauki, piens, sojas lecitīns, u.c.). Tā bija pieprasīta arī bīskapu vidū, īpaši  gavēņa laikā pirms Lieldienām.

Modikas šokolādes pagatavošana:

Modikas šokolāde tiek pagatavota, izmantojot to pašu no actekiem pārmantoto “auksto metodi”:

Process sākas ar daļēji maltām kakao pupiņām, kas vēl joprojām satur kakao sviestu.

Lai iegūtu šķidru konsistenci, viss masas daudzums tiek uzsildīts līdz precīzai temperatūrai (32 – 36 grādiem pēc Celsija), tālāk tiek pievienots cukurs un garšvielas (vaniļa vai kanēlis). Masas sajaukšanas procesu mūsdienās nodrošina tehnika, senatnē tas bija pilnībā roku darbs.

Visu laiku masai tiek nodrošināta īpaša temperatūra, lai novērstu cukura graudiņu izkušanu (cukura kristāliņi saglabājas gatavā šokolādē).

Beidzamā fāze sastāv no masas izvietošanas formās, tās kratīšanas, lai masa izlīdzinātos un pilnīgi noteikti iegūtu vēlamo formu.

Šī “aukstā metode” nodrošina to, ka visas garšas saglabājas arī gatavā produktā, pretējā gadījumā tās būtu sajaukušās un pazudušas. Viss spēks ir procesa vienkāršībā un tajā, ka galaprodukts sastāv no kakao, cukura un tīrām garšvielām, kas tiek audzētas galvenokārt turpat Modikas Ibleju kalnu teritorijā. Netiek pievienotas nekādas citas piedevas (piem., sviests, lecitīns, u.c.).

Mūsdienās Modikā strādā apmēram 35 šokolādes amatnieki, kas ražo un eksportē šokolādi uz dažādām pasaules valstīm, piem., Ņujorku, Tokiju, Parīzi, Vīni, u.c.

Modikas šokolādes veidi:

Modikas šokolādes standarts: garums 13 cm, platums 4.5 cm, augstums 1.2 cm.

Kvalitatīvās īpašības: tumši brūna, pat melna krāsa, irdena konsistence, kurā skaidri saglabājas un ir izjūtami cukura kristāliņi un visas garšas nianses. Virsmu veido gaisa burbulīši.

Veidi:

  • klasiskais variants: vaniļas un kanēļa, arī peperončīno;
  • citi varianti: kafijas, apelsīna, citrona, anīsa, piparmētras, mandeļu, balto piparu, pistāciju, ingvera, mannas, sāls, u.c.

Lai cik dīvaini tas arī neizklausītos, taču pieejami arī šokolādes – baklažānu un šokolādes – maltas liellopu gaļas izstrādājumi pelmeņiem līdzīgā veidā no kārtainās mīklas (šokolāde tiek izmantots kā konservats sāls vai etiķa vietā, šādā veidā gaļu var uzglabāt pat 20 dienas bez ledusskapja).

Noderīgi:

  • Museo Ibleo delle Arti e delle tradizioni – Mākslas un tradīciju muzejs, kur var apskatīties dažādu amatnieku rīkus un instrumentus;
  • Šokolādes svētki Modikas pilsētā (Festa del cioccolato), kas spēj pulcēt pat 150 000 apmeklētāju
  • vērts apmeklēt arī šokolādes muzeju!

Cioccolato di Modica (2)

4 Trackbacks to “Modikas šokolāde (Cioccolato di Modica)”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: