Itālijas apvienošanās 150.gadadiena

2011.gada 17.martā tika atzīmēta Itālijas apvienošanās 150. gadadiena. Vissvairāk šie svētki tika atzīmēti Torīno (Torino) – pilsētā, kurā atradās Itālijas Parlaments un tika izvēlēts un nosaukts Itālijas karalis Viktors Emanuēls II, un Romā.

Itālijas himna un gadadienai veltīts video: 150 anni Italia

Īsumā no vēstures:

Itālija jau kopš viduslaikiem ir bijusi sadalījusies vairākās atsevišķās valstiņās (piem., Neapoles, Sardīnijas, Toskānas, Venēcijas, u.c.), kuras kontrolēja dažādas valstis, piem., Francija, Spānija un Austrija. Pēc Napoleona I krišanas 1815.gadā, Vīne sadalīja Itāliju divās daļās un atkal kārtējo reizi karalisko ģimeņu pārstāvji pārņēma varu, izdodot dažādus noteikumus, no kuriem daži bija autokrātiski.

Tas bija spēcīgs stimuls, lai 19.gs. pirmajā pusē attīstītos spēcīgas nacionālās vienības un demokrātijas apziņas, rastos slepenas biedrības, kas aicināja padzīt austriešus, kuru varā atradās plaši Itālijas apgabali (Lombardija un Venēcija) un izveidotu vienotu Itālijas valsti. 19. gadsimta piecdesmitajos gados starp Itālijas valstiņām sevišķi izcēlās Sardīnija. Aktīvākie Itālijas apvienošanas dalībnieki bija Džuzepe Madzīni (Giuseppe Mazzini) – nacionālistiskās apziņas dibinātājs, Count Cavour – pirmais premjerministrs, Džuzepe Garibaldi (Giuseppe Garibaldi)  – cīnītājs un Viktors Emanuēls (Victor Emmanuel).

1848.gadā gandrīz visās Apenīnu pussalas valstīs sākās revolūcija (Ziemeļitālijā tā bija vērsta pret Austriju, bet Dienviditālijā pret Spāniju). Lai gan 1849.gadā Francijas armija apspieda dumpiniekus, tomēr tas nebija uz ilgu laiku, jo, izmantojot to, ka iepriekšējā gadā Francija sakāva Austriju, 1869.gadā sākās jauna sacelšanās, kurā lielu lomu spēlēja Džuzepes Garibaldi vienības.

1860.gadā Garibaldi atbrīvoja Itālijas dienvidus. 1861.gadā par Itālijas karali tika kronēts Viktors Emanuels II no Sardīnijas.Visa Itālija, izņemot Romu un Venēciju, bija apvienota.

***

Venēcija Itālijas Karalistei pievienojās 1866.gadā, Roma – 1870.gadā.

Laika posmā no 1865. līdz 1871.gadam Itālijas galvaspilsēta bija Florence.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: