Katānija (Catania)

Katānija (Catania) ir viena no ekonomiski aktīvākajām Sicīlijas pilsētām, otra lielākā pilsēta aiz Palermo, kurā mūsdienās dzīvo apmēram 300 000 cilvēku.

Katāniju 729g.p.m.ē. ir dibinājuši grieķu kolonisti. Tās turpmākā vēsture ir bijusi ļoti raiba, jo pilsētu ir iekarojuši un tajā ir valdījuši Sirakūzu tirāni, romieši, bizantieši, arābi, normāņi. 1169.gadā pilsētu smagi izpostīja zemestrīce, tāpēc to nācās celt no jauna. Tālāk sekoja spāņu periods, kas izrādījās ļoti svarīgs, jo sākās strauja pilsētas attīstība. Frederiks III no Aragonas tika kronēts par Sicīlijas karali. 1434.gadā tika izveidota pirmā Universitāte Sicīlijā. Taču 17.gadsimta otrā puse Katānijai izvērtās ļoti traģiska – 1669.gadā lava sasniedza Katāniju un pārklāja ar to visu pilsētu. Pilsēta bija pārvērtusies gruvešos un pelnu kaudzēs. Un tad sekoja nākamais tieciens – 30 gadus vēlāk (1693.g.) zemetrīce nopostīja visu, kas vēl bija palicis. Vēlāk sākās milzīgi būvniecības darbi, pilsēta tika celta no jauna. Kā galvenais celtniecības izejmateriāls tika izmantota visur esošā lava. Ēkas tika celtas baroka stilā. 1837. un 1848.gadā notika sacenšanās pret burboniem (francūžiem) un 1860.gadā notika pilnīga Sicīlijas atbrīvošanās un pasludināšana par daļu no Itālijas karalistes.

Uzmanību – ierašanās pilsētā un auto novietošana var izrādīties sava veida pārbaudījums!

Catania_ParcheggioCatania_Parcheggio (1)

Apskates objekti:

 • Doma laukums (Piazza del Duomo) – Katānijas sirds un dvēsele, pilsētas vēsturiskais centrs, ar tās simbolu kopš 1200.gada – strūklaku ar ziloni (Fontana dell’Elefante). Vārti – Porta Uzeda. Turpat arī Rātsnams (Palazzo degli Elefanti), kur apakšstāvā ir apskatāmas klasiskās sicīliešu karietes. Svētās Agates katedrāle – celta 17.gadsimtā baroka stilā uz daudz senākas (12.gs.) zemestrīces laikā izpostītas baznīcas drupām. Svētā Agate tiek uzskatīta par Katānijas pilsētas aizbildni, kas to sargā no ugunsgrēkiem un zemestrīcēm.

Catania_Piazza Duomo (1)Catania_Cattedrale di Sant'AgataCatania_Piazza DuomoCatania_Domenica delle palmeCatania_Piazza Duomo (2)Catania_Piazza Duomo (3)catania_st-agataCatania_Piazza Duomo_Bar

 • Zivju tirgus (Pescheria di Catania) un strūklaka Fontana dell’Amenano;

Catania_Mercato di pesce (1)Catania_Mercato di pesce (2)ct_stagata_2017_6Catania_Mercato di pesce (3)Catania_Mercato (2)Catania_Mercato di carneCatania_MercatoCatania_Mercato (3)Catania_Mercato (1)

 • Etnas iela (Via Etnea) ir viena no Katānijas svarīgākajām ielām. Tā ir nepilnus 3 Km gara, taisna iela, kas sākas Doma laukumā un beidzas ar skatu uz vulkānu Etna. Dažādiem lielākiem un mazākiem veikaliņiem, kafejnīcām un viesnīcām bagāta iela. Skaistas baroka stilā celtas ēkas un baznīcas;

catania_via-etneaCatania_Via San GiulianoCatania_Via Etnea (2)Catania_Via Etnea

 • Universitāte un tai pretī esošā ēka – Palazzo San Giuliano;

Catania_Piazza UniversitaCatania_Palazzo Paterno Castello Sangiuliano

 • Piazza Stesicoro un romiešu amfiteātris (Anfiteatro romano di Catania);

catania_anfiteatro-romanoCatania_Piazza Stesicoro (1)catania_porte

 • romiešu teātris un mazais teātris jeb Odeons;

 • Massimo Vincenzo Bellini operas teātra ēka; Bellini dārzs (Giardino Bellini);

Catania_Teatro Bellinicatania_giardino-bellinicatania_villa-bellini1-1catania_villa-bellini1-2

 • Otrs Katānijas tirgus – lielais tirgus, kur pieejams viss – apģērbs, augļi, dārzeņi, zivis, gaļa, u.c.

Catania_Mercato_grandeCatania market (2)Catania market (4)Catania market (3)

 • Via Crociferi ir viena no Katānijas senākajām un jau kopš romiešu (saukta Via Sacra) un bizantiešu laikiem dažādiem tempļiem un vēlāk klosteriem un baznīcām bagātākajām ielām (vismaz kopš 14.gs.; Chiesa di San Benedetto, Chiesa di San Francesco Borgia, San Giuliano, San Camillo, Collegio dei Gesuiti, Villa Cerami). Daudzas no šīm ēkām pēc 1693.gada postošās zemestrīces pārbūvētas sicīliešu vēlīnā baroka stilā un kopš 2002.gada iekļautas UNESCO. Interesanti, ka klosterī dzīvojošās mūķenes vēl joprojām turpina dzīvot nošķirti no laicīgās dzīves, vienīgais izņēmums ir 5.februāris, kad pilsētas svētku laikā Sv.Agates relikvijas piestāj pie baznīcas durvīm un tām tiek veltīts dziedājums.

catania_via-crocifericatania_via-crociferi_villa-ceramicatania_via-crociferi2catania_via-crociferi1catania_via-crociferi5catania_via-crociferi3catania_via-crociferi_chiesa-s-francesco-dassisi

 • Garibaldi vārti (Porta Garibaldi, sākotnēji saukta Porta Ferdinandea) – pirms 1693.gada zemestrīces Katānijā bija 10 vārti, mūsdienās no šiem senajiem vārtiem ir saglabājušies tikai vieni vārti – Porta di Carlo V. Savukārt, Garibaldi vārti tika uzcelti 1768.gadā sakarā ar Ferdinando IV no Burbonas ierašanos Katānijā.

 • Ursino pils (Castello Ursino) – uzcelta aptuveni 1239. – 1250.gadā, residence daudziem tā laika nozīmīgiem cilvēkiem, vēlāk izmantota kā cietums, mūsdienās – muzejs un mākslas galerija.

 • Katānijas pilsētas pludmales daļa;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: